Унікальний пам'ятний знак зберігся на Тернопільщині

Унікальний пам'ятний знак зберігся на Тернопільщині

У селі Вимислівка Тернопільського (раніше Козівського) району Тернопільської області цілісно зберігся унікальний пам’ятник . Він чи не єдиний такий на території нашої області тай взагалі рідко де зустрічається на теренах України.

В роки других визвольних українська прогресивна інтелігенція намагалася усіма силами донести до людей інформацію про відновлення державної незалежності. Не тільки донести, а й увіковічнити, щоб і нащадки про дізналися про подію. Тому і постав пам’ятник у Вимислівці. 

Монумент має свою цікаву історію. Встановлено його було в часи німецької окупації. Як сталося, що німецька адміністрація його не знищила – залишається загадкою. З приходом радянської влади жителі села зрозуміли, що пам’ятник необхідно  заховати. І правильно зробили, адже усі прояви української самостійності тоді жорстоко придушувались. Вирішено було закопати його біля старої церкви. Коли відновилась українська державність в 90-их роках XX ст., пам’ятник постановили віднайти і відновити. У цей час якраз почали будувати нову церкву. Пошуки закопаного пам’ятника були довгими. Старожили забули точне місце сховку. Вже було опустили руки. Але, як кажуть жителі села -–  «Бог добрий!».  Тривалі пошуки увінчалися успіхом. На той час «могили» (так називали в народі земляний насип на якому стояв пам’ятник) уже не було і в помині. В радянські часи її розтягнули тракторами, щоб і сліду не залишилось. Було вирішено на старому місці насипати нову символічну могилу і відновили на ній багатостраждальний  пам’ятник.

Пам’ятник встановлений на високому земляному насипі, до якого ведуть сходи. В художньому плані  робота скульптора захоплює. Складається він  зі стели і фігур двох воїнів (січових стрільців чи вояків УГА), які виструнчилися  на стійці по боках стели у повному бойовому обладунку  зі зброєю в руках.  На стелі - барельєфне зображення хреста, на якому тризуб. Зверху пам’ятник  прикрашає  ваза із викарбуваним терновим гіллям і хрестом. Напис на  стелі з’ясовує, до якої події приурочено пам’ятник  – «В пам’ять проголошення Самостійної Соборної Української держави 30.VI. 1941 р.»

Ось така історія. Воістину, власна держава – це віковічне прагнення мільйонів українців і ніяка окупаційна влада, ніякі заборони і бульдозери не в силі це зупинити. Пам’ятник у Вимислівці – яскраве тому підтвердження. 

 

Історична довідка

30 червня 1941 р. в житті українців сталася дуже важлива подія, хоча в силу того, що йшла  радянсько-німецька війна і це заважало Гітлеру здійснювати його плани, вона не набула розвою, а в радянські часи взагалі замовчувалась. Скориставшись тим,  що німці на початку війни прагнули залучати для боротьби з більшовиками національні сили завойованих народів і ще не встановили своєї влади на українських територіях, з ініціативи проводу ОУН  у Львові на Національних зборах під головуванням уродженця Тернопільщини (с. Великий Глибочок) Ярослава Стецька було проголошено Акт відновлення Української Соборної Держави. Підкреслююємо – не держави на теренах Західної України, а соборної, тобто і Східної і Західної. У неформальних лідерів нації було велике прагнення встановити історичну справедливість – відновити втрачену українську державу, що виникла на початку XX ст. на уламках Російської та Австо-Угорської імперій і була знищена більшовицькою Росією і сусідньою Польщею.

Пам’ятний знак в честь проголошення Акту відновлення Української Соборної Держави (30.06.1941) у с. Вимислівка