Скульптури св. Михаїла на Тернопільщині

Скульптури св. Михаїла на Тернопільщині

 

У часи великих потрясінь віруючі українці у всі часи зверталися до своїх святих покровителів із проханням про допомогу. Сьогодні у День Святого Михаїла, який припав на час війни в Україні, звертаємо свої погляди до Св. Михаїла з благанням про мир на нашій землі і перемогу добра над злом.


У зв’язку із святом ми підготували для друзів нашої сторінки подарунок. Він буде трішки згодом, а наразі згадаємо, хто такий Архистратиг Михаїл, яке він посідає місце у колі святих а також яка його роль у захисті України.


Святий Михаїл вважається у християнстві керівником небесного воїнства, в скульптурі та іконописі його зображують у грізному і войовничому вигляді: на голові шолом, у руці – меч або спис. Під ногами – уражений ним дракон. З ким же воює цей відважний ватажок? Весь ангельський світ, створений ще до появи людини, був наділений великими досконалостями і мав вільну волю. Але один з верховних ангелів – Сатаніїл, який відкрив у собі джерело зла і гордості, повстав проти свого Творця. Духовний світ похитнувся і частина ангелів пішла за Сатаніїлом. У цей момент з ангельської спільноти виступив Архистратиг Михаїл і вимовив: «Ніхто як Бог!», – звертаючись з цим закликом до всіх ангелів. Цими словами він показав своє визнання лише одного Єдиного Бога, Творця і Володаря усього всесвіту. Боротьба була важкою, але сили добра перемогли. А Архангел Михаїл утвердився як вождь усього ангельського світу, вірного Богові і борець з темними силами. Святкують день святого Михаїла кожного року 21 листопада.
Архистратигу Михаїлу належить чільне місце в священному колі захисників України. Він є Небесним покровителем нашої держави, її столиці – міста Києва та українського війська, яке зараз успішно дає відсіч ворогові на фронтах.


На Тернопільщині здавна шанували Архистратига Михаїла. Він є патроном багатьох церков, на його честь названі населені пункти, також його зображення було присутнє на давніх гербах міст і містечок, зокрема маємо такі відомості про давній герб містечка Устя-Зелене на Монастирищині.


Сьогодні ми підготували і покажемо друзям нашої сторінки підбірку світлин із скульптурами Архистратига Михаїла а також барельєфів на постаментах, які є у нас на Тернопільщині. Не скажемо, що наш перелік є вичерпним, але, напевно, повнішої збірки наразі не має ніхто, адже ми їх збирали впродовж кількох років, мандруючи від одного населеного пункту до
іншого. Світлини скульптур увійшли у нашу книжку «Сакральна скульптура Тернопільщини», що побачила світ у 2020 році. Зауважимо, що показуємо лише ту частину скульптур, яка вціліла або була споруджена наново. Значна ж частина була знищена в радянські атеїстичні часи.


Серед усіх скульптур Архистратига Михаїла вважаємо унікальною фіґуру в Циганах (світлина на заголовку), яка відносить нас в південну Італію на місце чудесного з'явлення Архистратига Михаїла, адже вона є копією скульптури, встановленої при вході у храм, де власне це з’явлення і відбулося.


Отже, дивіться і насолоджуйтесь! А ще, враховуючи намоленість скульптур, адже деякі з них мають по 100-200 років, навіть через світлину можна просити Архистратига Михаїла захисту для рідної землі, миру і Перемоги.

Барельєф №1 у селі Буданів

 

Барельєф №2 у селі Буданів

с. Базаринці

с. Вовчківці

с. Гущанки

с. Джуринська Слобідка

с. Жабиня

с. Жабиня

с. Нараїв

с. Нове село

с. Передмістя

с. Підгайчики

с. Слобідка Кошиловецька

с. Футори

с. Чистопади

с. Чистопади

с. Шляхтинці

с. Цигани