Презентація книги «ЖІНОЧА СПРАВА...»

Презентація книги «ЖІНОЧА СПРАВА...»

8 липня 2022 р. у с. Кордишів Кременецького району Тернопільської області в актовій залі школи відбулася довгоочікувана подія, а саме презентація книги «ЖІНОЧА СПРАВА: незабуті історії учасниць підпілля ОУН станиці села Кордишів на Шумщині», яка є плодом співпраці авторів – Галини Дацюк та Анатолія Лукащука.

Книгу видано Тернопільським обласним центром охорони та наукових досліджень пам'яток культурної спадщини (керівник проєкту – Марина Ягодинська) та надруковано обсягом 208 сторінок у видавництві «Букрек» (Чернівці) у 2021 р.

У книжці розповідається про жіночу станицю ОУН волинського села Кордишів, що діяла у 1943–1946 роках. Видання цікаве тим, що ґрунтується на нововіднайдених архівних матеріалах та спогадах очевидців. Автори-дослідники з'ясували життєві долі дівчат, які стали активними учасницями національно-визвольних змагань другої половини ХХст. На фоні місцевої історії також описано типові тогочасні репресивно-каральні заходи радянських силових органів проти учасників збройного підпілля ОУН, їх сімей та осіб, які допомагали ОУН, УПА.

 

Урочисте представлення видання відкладалося через пандемію коронавірусу та військові дії в Україні. Та все ж таки автори провели такий захід у рідному селі в той час, коли щорічно велелюдно вшановується давня місцева чудотворна ікона св. Івана Хрестителя.

Презентація розпочалася зі вступного слова директорки школи Інни Кулієвої, яка була ведучою зустрічі, розповіла про актуальність публікації чергового дослідження про с. Кордишів і представила авторів та гостей.

Після цього зі словом до присутніх звернувся отець Василь Гнатів і зауважив, що презентація відбувається в тяжку для України годину, але очевидно, що на це є Божий промисел. Священик сказав, що виявлений героїзм і жертва посвята борців за Незалежність України (в тому числі героїв книги) йде від любові до ближнього і Бога і вважається духовною чеснотою.

Марина Ягодинська, завдяки якій як керівнику проєкту (директору Тернопільоблцентру ОНДПКС), стало можливим видати книгу, розповіла про процес створення чергового краєзнавчого видання.

Далі Анатолій Лукащук (краєзнавець, співавтор книг про історію села Кордишів та дослідження архіву УПА, віднайденого у кордишівській церкві) розповів про історію діяльності жінок в ОУН та УПА. Він описав історичну канву та роль села Кордишів в Перших визвольних змаганнях, зачитавши витяги з архівних справ, пошуками яких він займався.

Співавторка книги Галина Дацюк (журналістка, публіцист, громадська діячка) зізналася, що захотіла дещо відійти від запланованого виступу і поділилася власними переживаннями, думками, які нуртували у її душі десятиліттями, розповіла кілька трепетних історій з життя. Водночас, вона висловила жаль, що до книги увійшли лише життєписи 12 жінок, хоча матеріалів було зібрано набагато більше. Незважаючи на те, що у виданні відображені дуже болючі питання, але пані Галина вважає, що книга написана про любов, у ній немає ненависті.

На презентації були присутні також нащадки репресованих односельців, про долі яких йдеться у книзі.

Цікавими спогадами та думками поділився Степан Бабій (уродженець с. Голибіси (Мирове), автор 43 книг, поет, публіцист), батьки якого і він сам зазнали репресій від радянської влади. Степан Олександрович пригадував, що в дитинстві бачив у батьківському домі озброєних бандерівців. Поет зачитав рядки з власного патріотичного вірша та подякував тим, хто досліджує та відкриває нові сторінки в історії рідного краю.

Наприкінці зустрічі виступив завідувач відділу історії Тернопільоблцентру ОНДПКС Сергій Грабовий, який висвітлив загальне історичне тло, на фоні якого відбувалася героїчна боротьба воїнів УПА та підпільників ОУН на території Шумщини.

З привітанням та подячним словом звернулася до присутніх Світлана Ковальчук, начальник відділу освіти, молоді та спорту управління освіти, культури, молоді, спорту та туризму Шумської міської ради.

На завершення заходу учасники придбали примірники «ЖІНОЧОЇ СПРАВИ» з ​​автографами авторів. Звичайно, що охочих прочитати цікаву книгу виявилося чимало.

Книгу «ЖІНОЧА СПРАВА...» можна придбати у Тернопільському обласному центрі охорони та наукових досліджень пам'яток культурної спадщини за адресою: м. Тернопіль, вул. Київська 3а; тел. 43-08-08; tokiopik2@gmail.com.  

 

Підготував Володимир Салук, науковець Тернопільоблцентру ОНДПКС

 

Інна Кулієва (директор Кордишівського навчально-виховного комплексу І-ІІ ст.)

о. Василь Гнатів (священик ПЦУ, який служить у с. Кордишів)

Марина Ягодинська (директор Тернопільоблцентру ОНДПКС)

Галина Дацюк (журналістка, публіцист, громадська діячка)

Актова зала школи у с. Кордишів

Анатолій Лукащук (краєзнавець, співавтор книг про історію села Кордишів та дослідження архіву УПА, віднайденого у кордишівській церкві)

Сергій Грабовий (завідувач відділу історії та монументального мистецтва Тернопільоблцентру ОНДПКС)

Степан Бабій (поет, публіцист, автор 43 книг, громадський діяч)

Світлана Ковальчук (начальник відділу освіти, молоді та спорту управління освіти, культури, молоді, спорту та туризму Шумської міської ради)

Автори та керівник проекту видання книги «ЖІНОЧА СПРАВА: незабуті історії учасниць підпілля ОУН станиці села Кордишів на Шумщині»